محل تبلیغات شما

یکی از بهترین درسهایی که برای کنکور انسانی خواندم درس فلسفه بود. خیلی درس فلسفه منظق را دوست داشتم عاشق خواندن ادبیات بودم عربی هم که یکی از عشاقم بود و یادم هست یک دوره به عنوان معلم خصوصی برای یکی از بچه های فامیل کلاس گذاشتم و مقادیری هم پول در اوردمبگذریم. وقتی نتایچ کنکور تجربی ام نشان داد که بنده این بار به مقام فاخر پزشکی نایل نخواهم شد قانون ناخوانده و سنت ابا و اجدادی خانواده گفت که بایست سنت حسنه پشت کنکوری را دنبال میکردم و  یک سال در خانه می ماندم درس می خواندم دوباره کنکور می دادم . کاری که پسرخاله و چند تا دیگر از افراد فامیل کرده بودند و الان پزشک متخصص هستند.

اما من اصلا رشته تجربی را دوست نداشتم از دیدن خون حالم بد میشد دل و دماغ خواندن کتاب های قطور شان را هم نداشتند. بی انکه با کسی م کنم یک روز تابستان به خیابان سعدی رفتم و تمام کتاب های کمکی تجربی را فروختم و با ان مقادیری کتاب کمکی و البته کتاب های درسی علوم انسانی را خریدم. رشته انسانی از اول در خون من بود .خوب در موردش خوانده بودم و تصمیمم را گرفته بودم و چون می دانستم خانواده مانع میشوند خودم دست به کار شده بودم و تا جایی که پول توجیبی ام اجازه می داد وسایل این سفر را تهیه و تدارک دیده بودم .

پدرم که خبر دار شد یادم هست رفت اتاقش لباس عوض کرد و گفت سوار شو بریم کتاب هایت را پس بدهیم . سوار که نشدم دعوایمان که شد قلبش درد گرفت و قرص زیر زبانی خورد و یک جا هم مادرم می خواست ببرتش اورژانس اما قرص افاقه کرد و حالش خوب شد و وقتی فهمید قهر  و دعوا فایده ای ندارد چند وقت بعد خودش من را برد کانون قلم چی ثبت نام کرد برای دوره های علوم انسانی .

از ان دوران یادم هست وقتی نوبت به خواندن فلسفه می رسید من همیشه از برنامه نه تنها ماهیانه بلکه سالانه هم جلو بودم. مثل خوره کتابش را خوانده بودم و دو دور هم کرده بودم و ان قدر عاشقش بودم که کتاب ۵۰۰ صفحه ای تاریخ فلسفه ویل دورانت را می خواندم. هر چند که این کتاب را تمام نکردم ولی به جرات از هر فیلسوف یک چیزی خواندم و فهمیدم.

همه این ها را نوشتم که بگویم این روزها غیر کار و زندگی یک چیز دیگری هم در زندگی من اضافه شده است: خواندن دوباره تاریخ فلسفه. خیلی اتفاق فایل پی دی اف را به شکل انلاین پیدا کردم و از دو هفته پیش شروع کردم به خواندن و دوباره خواندن و نوشتن. به نظرم رسید که خلاصه ای از هر مکتب را این جا بگذارم اما بعد فکر کردم که شاید فلسفه مورد علاقه خیلی ها نباشد و ورزش ذهن شان به شکل های دیگری هست . فقط اینکه الان هم کتاب صوتی دنیای سوفی را گوش می دهم که عالی هست و تا به حال به این کیفیت کتاب صوتی نشنیده بودم نه انگلیسی نه فارسی . دنیای سوفی در بیست سالگی هایم برایم خیلی بی مزه و خنک بود اما الان شب ها به عشق شنیدن کتاب به تخت خواب میروم و تا نیمه های شب به ان گوش می دهم.

اگر به فیلم هایی علاقه دارید که قهرمانشان ن نویسنده یا هنرمند  هستند و حالت بیوگرافی دارند و نشان می دهند که در عالم واقغ  پایان شب سیه امید هست تماشای این دو فیلم را که بر اساس زندگی واقعی این افراد هستند را توصیه میکنم:

Lou Andreas Salome: An Audacity to be free

Becoming Astrid

این داستان دنباله دارد

معامله قرن در خانواده ما

فلسفه به زبان ساده : اسپینوزا

کتاب ,هم ,فلسفه ,های ,هست ,خواندن ,بودم و ,کتاب های ,و تا ,یادم هست ,را دوست

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها